Keď sa povie tŕpnutie rúk, v rámci otužovania to môže znamenať niekoľko rôznych príčin:
1.) Prsty mi brnia, tŕpnu počas otužovania keď som vo vode, prípadne sa mi točí aj hlava a mám závrat:
Toto je spôsobené príliž rýchlym dýchaním. V studenej vode treba dýchať pomaly. Rýchle dýchanie kt. spôsobí tŕpnutie rúk či iných častí tela môže byť v studenej vode veľmi nebezpečné ak ho nedostaneme pod kontrolu, môže viesť aj k bezvedomiu. Preto je dôležité naučiť sa správne dýchať počas otužovania. Snažte sa dýchať pomaly a hlboko a udržiavať rovnomerný rytmus. Kratší nádych nosom, dolu do brucha, ideálne málo vzduchu, a dva krát dlhší výdych.
2.) Po otužovaní mi brnia končeky prstov, prípadne si končeky prstou necítim alebo ma svrbia a trvá to niekoľko hodín po otužovaní, alebo aj niekoľko dní či týždnov, v niektorých prípadoch aj mesiace:
Tu sa jedná o šokovanie prípadne poškodenie nervových zakončení. Ide o malé ischemické poškodenie tenkých nervov v konečekoch prstov na rukách, inak povedané neuropatia chladom s ktorým sa stretávajú niektorí začiatočníci s citlivejším telom na otužovanie, alebo pokročilí ktorí sú vo vode často a dlho. Niektorým otužilcom sa vráti cit až po ukončení sezóny, ale to sa bavíme o malom množstve výkonnostných otužilcov. Bežným ľudom ktorím po prvom otužovaní odíde cit z končekov prstov, sa vráti cit behom pár hodín, alebo pár dní v závislosti od poškodenia ciev. Ak toto nepríjemné brnenie, alebo znecitlivenie trvá viac ako deň, ide o slabšie omrzliny prvého stupňa. Sú ľahko liečiteľné a nemajú dlhodobé následky. Málo poškodené nervové zakončenia, postupne zregenerujú a dorastú. Niektorí ľudia možu mať tiež mierne sčervenanú pokožku na prstoch, alebo mať popraskané cievky.
Podľa vonkajších príznakov sa prvý stupeň omrzliny prejavuje začervenaním a opuchom, ktoré prechádza vo voskovitý vzhľad, pričom nastáva strata citlivosti. Pri druhom stupni sa tvoria pľuzgiere, pri treťom sa pľuzgiere plnia krvou. Pri štvrtom stupni poškodenie zasahuje svaly, šľachy aj kosti.
3.) Počas otužovania mi tŕpnu prsty na rukách prípadne aj nohách, ale dýcham pomaly a vo vode som primeraný čas:
V tomto prípade ide o prirodzenú kontrakciu ciev na perifériách tela, a síce rúk a nôh. Stiahnutie ciev sa prejavuje pocitom tŕpnutia bežne. Toto brnenie postupne odoznie ako sa telo po otužovaní rozohreje. Ďalším faktorom, ktorý môže spôsobiť tŕpnutie, je nedostatok zohrievania pred otužovaním. Pred začatím otužovania by ste mali zohriať svoje telo pomocou cvičenia 20-30 minút. To pomôže zlepšiť cirkuláciu a znížiť riziko tŕpnutia.
Pozri si minútové video na túto tému, klikni tu.
Ako dlho by sme mali otužovať?
Odporúčaný čas sa môže líšiť v závislosti od jednotlivca a jeho zdravotného stavu. Všeobecne platí, že by ste mali začať s krátkym časom a postupne zvyšovať dĺžku. Začnite s dvomi až tromi minútami a postupne zvyšujte čas, kým nedosiahnete 10 až 15 minút. Avšak pre ozdravné benefity z otužovania aj dlohodobo stačí otužovať 3 až 5 minút, v závislosti od teploty vody a poveternostných podmienok, a tiež vášho rozpoloženia. O tom ako sa správne otužovať sme viac popísali v tomto článku Forbes.
Wim Hof Method je technika, ktorá sa zameriava na využitie sily dychu a práci s mysľou na zlepšenie sily a zdravia tela a mysle. Pre vašu bezpečnosť ale aj výsledky vašeho otužovania a dýchania navštívte jednodenný alebo zimný víkendový kurz s certifikovaným a skúseným lektorom, kt. v januári roku 2017 ako prvý začal robiť kurzy Wim Hofovej Metódy na Slovensku a Česku.
Všetky formy otužovania majú svoje výhody a účinky na zdravie, avšak dôležité je udržať si zdravý rozum a neodchádzať od odporúčaných postupov.
Pomohol ti článok o tŕpnutí prstov? 🙂 Článok pripravil Martin Thám.