fbpx

Ako mi Wim Hof Method workshop kompletne zmenil doterajší život

1-dňový workshop u Martina Tháma, dňa 23.2.2020

Tento workshop kompletne ovplyvnil môj doterajší život. Iba za 1 deň sa ti podarilo zbúrať všetky vzorce, ktoré som mal uložené hlboko v podvedomí. O tom, že zima a chlad je zlý a najlepšie voči tomu je sa poriadne naobliekať. Uveril som, že som zmrzlík a v tejto bubline som žil veľmi dlho.

Až kým som 23.2.2020 spoznal teba a absolvoval 1-dňový intenzívny workshop. To, čo tu zažijeme, nie je o otužovaní, to je len tá posledná čerešnička na ovocnej torte.

V prvom rade si potrebujeme uvedomiť, kedy sme uverili tomu, že zima je zlá. Ja som často v detstve počúval vety typu: „Nie je ti zima? Obleč sa, lebo prechladneš, alebo ešte lepšie Nechoď bosý, lebo prechladneš. Alebo potrebuješ sa poriadne naobliekať, lebo vonku je zima.“ Poznáme to asi všetci a možno to nevedome hovoríme aj teraz našim deťom.

Keď sa dieťaťu stále dokola opakujú takéto vety, čo si z toho asi zoberie do života? Uverí, že zima je neprijateľná, tj. ju neprijíma, snaží sa z nej utiecť a to najlepšie tak, že sa poriadne naoblieka alebo vyhľadáva iný druh tepla.

Toto bol presne ten vzácny moment celého workshopu. Pochopenie, že zimu treba prijať. To, že vojdeme do ľadovej vody neznamená, že nám nebude zima, že nebude cítiť ako nám doslova mrznú prsty. Budeme to cítiť a veľmi intenzívne. Mohli by sme vtedy rýchlo vyliezť z vody, šúchať si prsty a dávať si rukavice, nech si ich čo najrýchlejšie zohrejeme.

wim-hof-method-workshop

To ale znamená, že sme ten pocit neprijali. Bránime sa tomu a to nám spôsobuje problémy. Nie je to len o prijatí pocitu chladu, ale dá sa to aplikovať na všetky oblasti v živote. Na vzťahy, choroby či smrť blízkeho človeka. Pokiaľ nepríjmame v živote to, čo sa nám deje, trpíme.

Keď sa naučíme cez vedomý dych prijať veci, čo sa nám dejú, začne sa cez solar predierať von vnútorný úsmev. Pocit šťastia, blaženosti a naplnenia. Mal som možnosť si to zažiť na vlastnej skúsenosti v Bratislavskej 6 stupňovej Kuchajde. Tu sa raz a navždy prepísali moje vzorce a programy chladu a neprijatia zimy na prijatie.

wim-hof-metoda-workshop-martin-tham

Celý workshop od 9:30 do 19:00 bol pre mňa dňom hojnosti. Všetkého bolo dostatok. Kvalitného jedla, famóznej pomazánky, skvelých koláčov, vody z prameňa v Karpatoch, zodpovedaných otázok, miesta na ležanie, príjemných ľudí a ušiam lahodiac zvukov z rôznych hudobných nástrojov.

Takú hudobnú sprchu akú som zažil tu v sprievode bubnov, bzučiakov, tibetských misiek, hrkáliek a všetkého ďalšieho možného som v živote nezažil. Prostredníctvom zvukov sa mi pootvárli mnohé veci v mojom vnútri. Vyšli slzy, brnelo mi celé telo, mravenčeli prsty a ku koncu ma naplnil hlboký pokoj so spokojným úsmevom. Ďakujem Vám obom Martin a Javor :).

wim-hof-method-workshop

Objatia na konci workshopu akoby spečatili to nové, znovuvybudované v nás samých. To, čo sa tam v detstve vplyvom výchovy stratilo. Ono to tam vlastne celý čas bolo, zatlačené niekde v kúte, ako malé dieťa, čo sa bojí výjsť von.

My však musíme prísť za týmto svojim vnútorným dieťaťom, ktoré je v našom srdci a povedať mu, že zima je v poriadku, že je dobrá a že je ok, keď cíti chlad. Je to v poriadku. Vizualizácia v tomto veľmi pomáha :).

Začalo sa vo vašej predstave usmievať? To je dobré. Je to znamenie pre Vás, že zimu prijalo :).

Veľké poďakovanie patrí Martinovi Thámovi a Peťovi alias Javorovi za úžasný celý deň. Bol to neuveriteľný zážitok a veľmi sa teším, že mi Vás život poslal do cesty. Prajem Vám všetko dobré a veľa spokojných dýchačov, príjmačov a otužilcov.

wim-hof-method-workshop-autor