fbpx

Otužovanie na jar: Prečo to skúsiť a ako na to?

Jar je skvelé obdobie pre otužileckých začiatočníkov, ktorí majú chuť spoznať čaro chladu, ale už miernejšieho, než počas zimného obdobia.

Ak si to cez zimu nestihol/a, neváhaj, a začni teraz na jar! V tomto článku nájdeš pár užitočných tipov, ako s otužovaním v toto obdobie začať:

1.) Najprv skúšaj studené sprchy

Na začiatok je to veľmi praktická a účinná metóda. Vďaka studeným sprchám si tvoje telo začne postupne zvykať na chlad. Sprchy sú časovo najmenej náročné – takže ideálne na začiatok. Odporúčame si na konci tvojej bežnej sprchy prepnúť vodu na studenú. Na začiatku stačí 30 sekúnd až 1 minútu. Potom zvyšuj čas pod studenou vodou a teplotu vody znižuj. V sprche dýchaj pomaly a hlboko. Správna technika dýchania je nesmierne dôležitá.

2.) Postupne začni s otužovaním vonku v jazere alebo ľadovej kadi

Na úvod odporúčame zotrvať v jazere/kadi 3 minúty. Samozrejme, vždy závisí aj od teploty vody, vzduchu, a tak ďalej. Nezabúdaj na pomalý vedomý dych a uvoľnené ramená. Napínaním tela vo vode si nepomôžeš – práve naopak – podvedome tak voči chladu bojuješ, a teda pobyt vo vode môže byť bolestivejší a nepríjemnejší. V jazere môžeš skúsiť aj plávať, ale opatrne a zodpovedne! Odporúčame mať pri začiatkoch otužovania vonku parťáka, keby sa čokoľvek nečakané udialo! Na to, ako dobre zvládnuť pobyt v ľadovej vode si pozri TOTO VIDEO. 

3.) Prijmi pocit chladu ako tvojho priateľa

Áno, pre mnoho ľudí je chlad ozajstný nepriateľ a len pocit otužovania im naháňa strach. Verte mi ale, že chlad sa dá prijať a dá sa doňho aj počas otužovania úplne uvoľniť až tak, že vám bude zrazu veľmi príjemný. Základom je správny mindset a voči chladu nebojovať! 

4.) Uč sa od certifikovaného lektora Wim Hof Method, ktorý ťa to naučí robiť kvalitne!

Sleduj videá, trénuj a navštív Wim Hof Method kurzy. Je to síce len jeden deň alebo víkend, ale dá ti to naozaj veľa na celý tvoj otužilecký život, a taktiež znížiš riziko ublíženia si pri otužovaní.

Navštívte jednodenný alebo zimný víkendový kurz WHM s certifikovaným a skúseným lektorom, kt. v januári roku 2017 ako prvý začal robiť kurzy Wim Hofovej Metódy na Slovensku a Česku, a doteraz touto metódou previedol vyše 5000 ľudí.

Pomohli ti naše tipy na jarné otužovanie? 🙂 Článok pripravil Martin Thám.